ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտագնա նիստը՝ Շուշիում
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 9-11-ն աշխատանքային այցով գտնվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, որտեղ համատեղ նիստ է անցկացրել ԼՂՀ գործընկերների հետ: Արդյունքները հանձնաժողովի անդամներն ամփոփեցին նոյեմբերի 14-ին Ազգային ժողովում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ինչպես նշեց հանաձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, Շուշիում անցկացված արտագնա նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում ընթացող բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր: Քննարկումների արդյունքում հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների միջեւ կնքվել է հուշագիր՝ միտված հետագա անելիքներին: Հուշագրով մասնավորապես որոշվել է երկու հանձնաժողովների միջեւ կապերն ամրապնդելու նպատակով տարին առնվազն մեկ անգամ անցկացնել խորհրդարանական պատվիրակությունների հանդիպումներ, կազմակերպել փորձի փոխանակման միջոցառումներ, նպաստել արդյունավետ մոդելների ներդրմանը եւ աշխատանքների որակի բարձրացմանը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում նիստի մասնակիցները նաեւ շրջայց են կատարել Շուշիում, այցելել հակաօդային պաշտպանության զորամաս, ծանոթացել զինծառայողների առօրյային: Կազմակերպվել է այց Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցի, Գանձասար, Դադիվանք:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն աշխատանքային այցից իրենց տպավորություններից խոսեցին հանձնաժողովի մյուս անդամները եւս: Պատգամավորներ Կարինե Աճեմյանը, Արթուր Գեւորգյանը, Կարինե Պողոսյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը մանրամասներ ներկայացրեցին արտագնա նիստից, ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, նաեւ խոսեցին այն խնդիրներից, որոնք իրենք նկատել են Արցախի մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում:
Նրանք բոլորն էլ կարեւորեցին մշակութային դիվանագիտության դերը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն աշխարհին ներկայացնելու, նրա միջազգային ճանաչմանը հասնելու տեսանկյունից:

Visiting Sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Sport and Youth in Shushi
On November 9-11 the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Sport and Youth was on a working visit in the Nagorno Karabakh Republic, where he had a joint sitting with the NKR counterparts. On November 14 the members of the Committee summed up the results at the press conference convened in the National Assembly.
As the Committee Chairman Artak Davtyan noted, items concerning the reforms going on in the spheres of culture and education were included in the agenda of the visiting sitting held in Shushi. As a result of discussions, a Memorandum was signed between the Committees on Science, Education, Culture, Sport and Youth of the parliaments of the two Armenian republics aimed at further actions. It was decided by the Memorandum for strengthening the ties between the two committees to hold at least once a year meetings of parliamentary delegations, to organize events of exchange of experience, to promote the contribution of effective models and rising of the work quality.
Within the framework of the working visit the participants of the sitting also took a tour in Shushi, visited anti-air defence military unit, got acquainted with the military servicemen’s daily life. A visit was organized to the St Ghazanchetsots Church, Gandzasar and Dadivank.
The other members talked about their impressions of the working visit to the Nagorno Karabakh Republic, too. The deputies Karine Atshemyan, Artur Gevorgyan, Karine Poghosyan, Shushan Petrosyan, Ruzanna Muradyan detailed about the visiting sitting, achieved agreements, also talked about the problems, which they had noticed in the spheres of culture, science, education of Artsakh.
All of them highlighted the role of cultural diplomacy in terms of presenting to the world the Nagorno Karabakh Republic and of reaching its international recognition.